0312 911 48 89 info@novaisitme.com

İşitme Cihazı Nasıl Alınır?

İşitme cihazları genel olarak ilgili uzman hekim kontrolü sonrasında alınmaktadır. Hemen herkesin duyum testlerinin ardından sahip olabileceği bir cihazdır. Genel olarak belirli bir yaş grubunun üzerinde kişilerin kullanıldığı işitme cihazları duyma konusunda problem yaşanmasının ardında doktor kontrolünde uygunluğu saptanmaktadır. İşitme cihazı nerden alınır? Gibi soruların ise cevabı medikal satış noktalarıdır.

Medikal satış noktalarında kolaylıkla bulabileceğiniz yeni nesil işitme cihazları hemen herkes için son derece kullanım kolaylığı sağlayan ürünler olarak bilinmektedir. İşitme cihazlarına ihtiyaç duyan kişilerin çoğunlukla duyma sorunu yaşadıkları bilinmektedir. İşitme sorunu yaşadığını hisseden bir kişi genel olarak ilk işi İşitme cihazı nerden alınır? Araştırmak olmaktadır. Aslında bu tutum hatalı ve yanlış bir seçenektir.

Kulaklarda fark edilen bir duyma kaybı varsa ilk olarak kulak-burun – boğaz bölümünde randevu alınması ve ilgili bölümün uzman hekimine görünmesi gereken bir durumu gerektirir. Bu işlemleri ardından gerek görürse bölümün hekimleri kişiyi duyum ölçümlemesi için;

 • Odyolog
 • Odyometrist alanlarında işitme testi yapılması için yönlendirmesi gerekir.

Bu alanlarda çıkacak olan işitme tersti sonuçlarında bir duyma sorunu varsa bu aşamadan sonra kişilerin İşitme cihazı nerden alınır? Sorularına cevap bulmak için araştırma yapması gerekir.

İşitme Cihazlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin işitme cihazı kullanması gerektiği dönemlerde ve sürekli olarak kullanılacaksa bu gibi durumlarda cihazların alınmasına ilişkin dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Tercih edeceğinizi bir işitme cihazında ISO ve CE/FDA gibi belgelere sahip olması gerekir,
 • İşitme cihazını üreten firmanın Ticaret bakanlığınca Satış sonrası hizmet için yeterli olup, olmadığına ilişkin bir belgeye sahip olması gerekir,
 • Yine aynı cihazı alacağınız firma TSE kapsamı içerisinde yeterlilik belgesine sahip olması gerekir,
 • Satın alacağınız markanın ürünü için kişilere deneme ürünü verilmeli ve bu ürün ile tam bir uyumluluk sağlanmışsa ürün satışı yapılması gerekir,
 • İşitme cihazı satan firmaların ürünlerinin bakımlarını ve ayar gibi uygunluklarını ücretsiz olarak yapabilmesi gerekir,
 • Tercih edilen firma uluslararası piyasada tanınan bir marka olması konusunda dikkat edilmesi gerekir,

Tüm bu dikkat edilmesi gereken detayların yanı sıra işitme cihazlarında tercih edeceğinizi markanın bilinen bir marka olması satış sonrası hizmet kaliteniz açısından önemli rol oynamaktadır.

Bu nedenle kişiler İşitme cihazı nerden alınır? Gibi soruların cevaplarını araştırmalar sonucunda netleştirmelidir. Kişilerin tercihlerine kullanım kapasiteleri ve kullanım avantajları da bir tercih sebebi oluşturmaktadır. Hemen herkes için son derece yaygın bir anlayış tavsiye üzerine alınan markalardır. Ancak kişinin kulak yapısına ve anatomisi ile uyumlu bir ürün tercih etmesi son derece önemli bir detaydır. Bu nedenle birçok kişi kendi standartlarında bir işitme cihaz markası tercih etmesi son derece önemli bir detaydır.

İşitme Cihazlarında Markanın Önemi

İşitme cihazlarında markanın önemi oldukça önemlidir. Bu tip ürünlerde satış sonrası hizmet kullanımlar konusunda en temel esas olarak kabul edilir. Satış sonrası hizmetler içinde,

 • Cihazın ses seviyeleri,
 • Aylık kontrolleri,
 • Rutin bakımları ve ayarları mutlaka satıcı firma tarafından yapılmalıdır.

Satışı yapan firma ürünü bilmesi ve tanıyor olması nedeniyle yaşanabilecek bir olumsuzluk karşısında ürün ile ilgili en doğru kararı ve sonucun tespitini hızlıca çözümleyebilecektir. Bu nedenle İşitme cihazı nerden alınır? Gibi sorulara bilinen ve uluslararası bir markanın güvencesi altında işitme cihazları tercih edilmelidir. Şeklinde yorumlar verilmektedir.

Markanın kullanım kapasitesine göre önemi bir derece daha azdır. Önemli olan kişinin kulak yapısı ile uyumu ve ayarlarının kişi ile uyumudur. Bu sebeple hemen herkes için odlukça uygun gibi görünen ürünler bazen bazı durumlarda kişiler için pek uygun olmayacaktır. Kişinin kulak yapısı yaş ile doğru orantılı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cihazlar bazı kişilere ağır gelirken yine bazı ürünlerde hiçbir koşulda kulak ile doğru orantıda ayarlanmamaktadır.

İşitme Cihazlarının Kullanım Standartları

İşitme cihazlarında temel faktör dış ortamdaki seslerin sağlıklı bir şekilde duyulabilmesi ve bir sistem içerisinde yeterlilik gösterebilmesinden ileri gelmektedir. İşitme cihazı nerden alınır? Sorularına ise yapılarını tanımlayarak tarif edilebilmektedir. İşitme cihazlarının yapıları ise;

 • Mikrofon
 • Ampfilikatör
 • Hoparlör
 • Pil gibi sistem unsurlarının bir araya gelmesiyle oluşan ürünlerdir. İşitme cihazları mutlaka bir uzman hekim tarafından tam anlamıyla yapılan kontrollerden sonra kullanılmalıdır.

Kulak içerisindeki sorun ses odaklı olduğu net olarak saptanması ve bir sistem içerisinde kabullenilmesi sonrasında tavsiye edilen markalar içerisinde ya da gözde olan markalar içerisinde araştırma yapılmasının ardında satın alınmalıdır.

Günümüzde pek çok markanın ürünleri bu sektörde satışlara sunulmaktadır. İşitme cihazı nerden alınır? Gibi kişilerin en çok merak ettikleri ve araştırdıkları soruların cevapları kişilerin kullanım kapasitelerinde yer almaktadır. Doğru ve etkin bir şekilde kulağa yerleştirilen ve kişinin kulak yapısı ile doğrudan uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Takılan kulağın mevcut bölgesini tahriş edebilme durumu olan işitme cihazları yaşlı bir kişide kullanılacak ise mutlaka belirli aralıklar ile kişinin kulak bölgesi kontrol edilmeli ve olası tahrişlerin önlenmesi sağlanmalıdır.

Kullanım kılavuzlarına göre değerlendirilen ve kullanılan ürünlerin tam olarak kapasiteleri belirli bir ayarlama süreçlerinin tamamlanmasıyla yapılmalıdır. Süreçleri tamamlanan ve son derece beğenilerek kullanılan ürünler ise yaşamı son derece kolaylaştıran oldukça kullanışlı ürünler olmaktadır. Müşteri memnuniyeti olarak oldukça yüksek oranlara sahip olan işitme cihazları son derece yaygın olarak kullanılmaktadır. İşitme cihazı nerden alınır? Durumlarında da bilinen markaların tercih edilmesi ve satış sonrası destek ekiplerinin doğru çalıştığı bilinen markalara itibar edilmeli ve bu markalardan satın alınmalıdır.

 

 

Bir cevap yazın