0312 911 48 89 info@novaisitme.com

İşitme Cihazı Kullanan Ünlüler

İşitme günlük hayatta en hayati duyular arasında bulunmaktadır. Ancak bazı sebeplerden dolayı işitme kaybı yaşanmışsa, söz konusu cihazlar da devreye girmektedir. Bu bağlamda işitme cihazı kullanan ünlüler bile vardır.

Bu cihazlar farklı sebeplerden dolayı kullanılmaktadır. Bunların ilki iletişimdir. Her ne kadar farklı modeller olsa da hepsinin temel amacı günlük hayatta iletişime yardım etmesidir. Acil durum uyarı bildirim araçları, bağlantı cihazları kapsamında olduğu için uzmanlar kimse yokken de kullanılmasını tavsiye etmektedir.

İşitme cihazlarının ikinci kullanım amacı da üniversite araştırmasının sonucunda ortaya çıkmıştır. Buna göre hafif işitme kaybı yaşamak, bunama tehlikesini 12 yılda ikiye çıkarır. Ayrıca düşme gibi durumları da arttırır.

İşitme Cihazı Kullanan Ünlüler Kimler?

İşitme sorunu sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde görülmektedir. Bu nedenle işitme cihazı kullanan ünlüler oldukça fazladır. Bunların arasında birçok kişi tarafından duyulan isimler de yer almaktadır.

Cem Boyner

Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Cem Boyner, bir süredir işitme cihazı kullanan ünlüler arasındadır. Sesleri özellikle gürültülü yerlerde daha iyi alabilmek için tercih ettiği öğrenilmiştir. 1955 yılında doğan isim ortaöğretimini Robert Koleji’nde yaptıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümümde yüksek öğrenim gerçekleştirmiştir.

Tanja Bülter

Tanja Bülter işitme cihazı kullanan ünlüler arasındadır. Bilindiği üzere Alman özel televizyon kanalı olan RTL ekranlarında program sunan 46 yaşındaki spiker, bir süredir işitme cihazı kullandığını söylemiştir.

Kulağında bulunan rahatsızlık nedeniyle programlar esnasında da çıkarmadığı, her iki kulağında da taktığını belirtmiştir. Avustralya’da daldığı esnada basınç sebepli kulak hasarı olduğunu söyleyen ünlü isim, oğlunun 10 yaşında ona seslendiğini, ancak kendisinin duymadığını söylemiş; bunun üzerine kullanma kararı almıştır.

Chris Martin

Dünya üzerinde birçok kişi tarafından sevilerek dinlenen bir müzik grubu olan Coldplay’in solisti olan ünlü isim, yaptığı açıklamada 25 yaşına geldiğinde kulak çınlaması ve buna ek olarak işitme kaybını fark ettiğini söylemiştir.

İşitme cihazı kullanan ünlüler arasında olan Chris Martin yıllarca sahnede olmaktan, yüksek desibellere maruz kalmaktan kaynaklandığına şüphe olmadığını belirtmiştir. Ayrıca buna ek olarak işitme kaybına yönelik farkındalığını arttırmak için İngiliz bir organizasyonla iş birliği de yapmıştı.

Ayrıca yaptığı açıklamalarda yüksek sesli müzik dinleniyorsa veya canlı bir performans yapılıyorsa “Süpermen” olunmadığını, kulakların her zaman korunması gerektiğini de söylemiştir.

Bill Clinton

Amerika Birleşik Devletlerinin 42. başkanı olan Bill Clinton, işitme cihazı kullanan ünlüler arasındadır. Başkan olarak ikinci dönem görevi esnasında yüksek frekanslı işitme kaybı teşhisi konulan Clinton, 1977 senesinde kanal içi işitme cihazı kullandığını, daha iyi duymayı amaçladığını söylemiştir.

Bunun nedeni olarak da yüksek sesli saksafon müziğine maruz kalması, yüksek sesli müzikle birçok siyasi miting yapması, av tüfeği kullanması gösterilmektedir.

Jodie Foster

1962 doğumlu olan ve Kuzuların Sessizliği filmiyle tanınan Jodie Foster işitme cihazı kullanan ünlüler içindedir.

İki kez Oscar ödülünü kazanan Foster, kulak içi işitme cihazını yıllardır kullandığını belirtmiştir. Bu durum kendisinin ödüllerine herhangi bir engel getirmemiş olup, kariyerini de etkilememiştir.

Halle Berry

Halle Berry işitme cihazı kullanan ünlüler arasında olmakla birlikte trajik bir öyküsü vardır. Eski erkek arkadaşı tarafından fiziksel istismara uğraması sebebiyle sağ kulağında yüzde 80 işitme duyusunu kaybeden Berry’nin işitme cihazı takması gerek kariyerini, gerekse elde ettiği başarıları etkilememiştir.

Marlee Matlin

1965 doğumlu olan Marlee Matlin Law and Order, The West Wing ve daha birçok program aracılığıyla tanınan ünlü isimler arasındadır. 18 aylıktan itibaren beri sağır olan Matlin, geçirdiği şiddetli bir hastalık ardından sağ kulağında işitmesini yitirmiş, diğer kulağında da yüzde 20’si kalmıştır.

İşitme cihazı kullanan ünlüler arasında olan Matlin Oscar da kazanmıştır. Dolayısıyla işitme problemleri ve kullandığı cihaz, başarılarını etkilememiştir.

Adam Savage

1967 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde doğan Adam Savage, işitme cihazı kullanmaktadır. Bir televizyon yıldızı, bilim insanı ve tamirci olarak tanınmakta olan Savage, doğuştan gelen bir otoskleroza sahiptir. Dolayısıyla sol kulağında sınırlı bir iletişim yeteneği vardır.

Kullandığı işitme cihazı kendisinin başarısını, başarısını ve kariyerini etkilememiştir.

Huey Lewis

Hip to be Square ve The Power of Love gibi 80 hitleriyle akıllara gelen Huey Lewis, bu süre boyunca yoğun performansı sebebiyle neredeyse sağ kulağı sağır olmuştur. Sol kulağı ise aniden 2018 yılında işlememeye başlamıştır.

Doktorlar kulak çınlaması, gelip giden işitme kaybına neden olabilen bir rahatsızlık olan Meniere teşhisi koymuştur. Kullandığı cihazlarla konuşmayı rahat bir şekilde algılayabilmektedir.

Whoopi Goldberg

Academ-Award ödülünü kazanmış olan Whoopi Goldberg, işitme cihazı kullanan ünlüler arasındadır. İşitme problemlerini yıllarca yüksek sesli müzik dinlemeye bağlayan Goldberg, bu nedenle iki cihazdan yardım almaktadır.  Günümüzde konuşmaları problemsiz bir şekilde algılayabilmekte olup, kullandığı cihazlar başarısını etkilememiştir.

Rob Lowe

Parks and Recration ve The West Wing dizinin sevilen yıldızı olan Rob Lowe bebekliğinden bu ana sağırdır.  Kendisi bu durumun olası nedeni olarak, nadiren işitme problemlerine yol açabilen ve viral yapısı bulunan kabakulak olduğunu belirtmektedir.

Bununla beraber işitme kaybına nadir olarak düşündüğünü de ekleyen Rob Lowe Golden Globe Awards, Satellite Awards, Primetime Emmy Awards ve daha birçok ödül almış olup, bu yaşadığı kayıp ona engel olmamış, başarısını ve ödüllerini engellememiştir.

Lance Allred

Cleveland Cavaliers takımının 2008 pivotu olan Lance Allred, yasal olarak NBA içerisinde ilk sağır oyuncudur. İşitme oranı yüzde 20’den az olup, ilkokul çağından bu yana işitme cihazı kullanmıştır. Bu durum gerek hayatında, gerekse kariyerinde onu kötü şekilde etkilememiş, başarısını kısıtlamamıştır.

Bir cevap yazın