0312 911 48 89 info@novaisitme.com
isitme kaybi nedir

İşitme Kaybı Nedir?

İşitme kaybı nedir? İşitme kaybı, kişinin duyma yeteneğinin azalması veya kaybıdır. İşitme kaybı, farklı derecelerde ve nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bazı insanlar doğuştan işitme kaybına sahip olabilmektedir. Diğerleri yaşlandıkça veya kulaklara zarar veren nedenlerden dolayı işitme kaybı yaşayabilmektedir.

İşitme Kaybı Nedir?

İşitme sistemlerinin normalde olduğu gibi çalışmaması, akabinde kayıp olmasına verilen genel isimdir. İşitme kaybı, kişinin duyma yeteneğinin azalması veya kaybıdır. İşitme kaybı, farklı derecelerde ve nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bazı insanlar doğuştan işitme kaybına sahip olabilmektedir. Yaşlandıkça veya kulaklara zarar veren nedenlerden dolayı işitme kaybı yaşayan kişiler ayrıca olmaktadır.

İşitme kaybı, üç ana tipe ayrılmaktadır:

  1. Konduktif işitme kaybı: Kulak dışındaki bir sorun nedeniyle ortaya çıkar. Örneğin, kulak kirinin tıkanması, kulakta enfeksiyon, kulak zarı hasarı, orta kulakta sıvı birikmesi gibi nedenlerle oluşabilir.
  2. Sensörinöral işitme kaybı: İşitme siniri veya iç kulakta bir sorun nedeniyle ortaya çıkar. Bu tür işitme kaybı genellikle yaşa bağlı işitme kaybıdır, ancak aynı zamanda gürültü maruziyeti, enfeksiyon, genetik faktörler veya ilaçların yan etkisi gibi diğer nedenlerle de oluşabilir.
  3. Karma işitme kaybı: Konduktif işitme kaybı ve sensörinöral işitme kaybının birleşimidir.

İşitme kaybı olan insanlar, diğer insanların konuşmalarını veya diğer sesleri duymakta zorluk çekebilirler. İşitme kaybı olan kişilerin tedavisi, işitme kaybının tipine ve şiddetine bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri arasında işitme cihazları, koklear implantlar ve cerrahi müdahaleler yer alabilmektedir. İşitme kaybı nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. İşitme cihazı ürünlerimizi sitemiz aracılığıyla inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın