0312 911 48 89 info@novaisitme.com
isitme cihazi tarihi

İşitme Cihazı Ne Zaman Bulundu? İşitme Cihazları Tarihi

İşitme cihazı ne zaman bulundu? İşitme cihazları tarihine yönelik pek çok ayrıntıyı bu yazımızda işleyeceğiz. İşitme cihazları, tarihte çok uzun bir geçmişi olan bir araçtır. İlk olarak işitme kaybı olan insanların işitme yeteneklerini iyileştirmek için tasarlanmış olan basit boruların, Antik Yunan’da kullanıldığı bilinmektedir.

İşitme Cihazı Ne Zaman Bulundu? İşitme Cihazları Tarihi

İlk karbon işitme cihazı ABD’DE 1902 senesinde bulunmuştur. Bu cihaz, Miller Rees tarafından yapılmıştır. Modern işitme cihazlarının geliştirilmesi 19. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 17. yüzyılda, Galileo Galilei’nin oğlu Vincenzo Galilei, işitme kaybı olan insanlar için tasarlanmış bir cihaz olan “orecchione” adlı bir aygıt geliştirdi. 19. yüzyılda ise, ilk elektrikli işitme cihazı Paris’te, 1855 yılında, bir Fransız işitme uzmanı olan Jean Baptiste Edouard Denys’in tarafından icat edildi.

Günümüzdeki modern işitme cihazları ise, 20. yüzyılın başlarında geliştirilmeye başlandı. İlk elektronik işitme cihazı 1898’de icat edilmiştir ve bu cihazlar, zamanla daha küçük, daha güvenilir ve daha etkili hale geldi. Günümüzde, işitme cihazları, işitme kaybı olan insanlar için yaygın bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Günümüz işitme cihazı çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, sitemizin ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın