0312 911 48 89 info@novaisitme.com

Biletaral İşitme Cihazı Kullanmanın Önemi

Genel olarak iki tarafta da yani iki kulakta da işitme kaybı yaşanması durumunda kişilerin Bilateral işitme kaybı yaşadığı anlaşılmaktadır. Çocuklarda tek kulak olarak başlangıç dönemlerinde belirginleşse de genel olarak ileri yaşlardaki kişilerde bu durum iki kulak üzerinde yer almaktadır. İşitme problemi içerisinde olan kişilerin cihazları satın almadan önce mutlaka gerekli deneme süreçlerinden geçmesi gerekmektedir.

Hemen her konuda bilinen ve ön planda olan markaların ürünlerinin tercih edilebiliyor olması birçok konuda kişilerin tercihlerinde doğru yolda ilerlediklerini göstermektedir. Bu nedenle Bilateral işitme cihazı satın almak isteyen birine ilke olarak genel kullanımda olan ürünler tavsiye edilmektedir. Bu nedenle birçok konuda kişilerin tercihlerine yön verebiliyor olması mümkün olacaktır. Ancak tavsiyelerin en önemli dikkat edilmesi gereken detaylar kulak yapısı ile uyumlu olup, olmadığı olmaktadır.

İki işitme cihazı bir işitme cihazına göre çok daha avantajlı olmaktadır.  Bu durum ise şu şekilde açıklanmaktadır;

 • Kişilerin ortam konuşmalarını daha iyi anlaması,
 • Sesin yönünü daha iyi söyleme yeteneği
 • Daha aktif ve net bir şekilde iyi ses kalitesi
 • Pürüzsüz ton kalitesi
 • Oldukça geniş işitme aralığı
 • Oldukça geniş ve iyi ses tanımlama gibi birçok etkene sahip olmayı gerektirmektedir.

Çift taraflı ses kalitesi ile kişilerin tercihlerine son derece olumlu etkileri bulunmaktadır. Günümüzde Çift taraflı işitme cihazı kullanımı yaygın olmaktadır. Kişilerin bu cihazları tercih etmelerinde en önemli detaylar daha iyi bir duyma kalitesine sahip olmasından ileri gelmektedir. Hemen herkes için son derece beğenilen ve yaygın bir kullanımı olan bu cihazlar kullanma oranı ise son derece yüksektir.

Bilateral İşitme Cihazı Fiyatları

Çoğunlukla kulak üzerinde duyma problemi yaşayan kişilerin bu cihazları kullanma oranı son derece yüksektir. Hemen her konuda kişilerin tercihlerine uygun cihazlar nedeniyle doğru markaları tercih edebiliyor olması önemli bir detay olmaktadır. Bilateral işitme kaybı tek taraflı kulağın duymuyor olması ile aynı değere sahiptir.

Bazen doğuştan kaynaklanan ve bazen de kişilerin sonrada yaşadıkları duyum kayıpları önlenebilir cihazlar ile kontrol altında tutulabilmektedir. Önemli olan cihazların satın alınması aşamasında mutlaka deneme süresine tabi olması ve uygunluğun kulak anatomisine göre değerlendirilmesidir. Bilateral işitme kaybı için satışa sunulan cihazlar hemen her konuda kişilerin tercihlerine sunulan ürünler olarak bilinmektedir.

Fiyat konusunda cihazların sektörde ortalama bir maliyetleri olacaktır. Yüksek rakamlar ile satışlara sunulmayan ürünler ortalama maliyetler ile kişilerin tercihlerine sunulmaktadır. Günümüzde hemen her noktada cihazların satışları var olsa da doğru bir seçim bilinen ve uluslararası markaların ürünleridir. Bilateral işitme cihazı satın alınırken satış sonrası desteklere de ihtiyacın olduğu bilinmelidir. Cihazın ayarlarının yapılması ve bakımlarının tamamlanması bir süreç olsa da rutin cihaz bakımlarının da devam ettirilebileceği bir satış sonrası ekiplere sahip olması gerekir. Bu nedenle her markanın bu standartları karşılayacak alt yapısı bulunmamaktadır. Söz konusu destek ekiplerini bilinen ve uluslararası markalar müşterilerine sunabilmektedir. Bu sebeple hemen herkesin tercihi bilinen firmalar olmuştur.

Bilateral İşitme Cihazı Tercih Etmenin Nedenleri

Bu noktada şu detayı düşünmek gerekir. Aynı anda iki kulaktan da duyabiliyor olmak son derece yaşam kalitesini arttıran bir detaydır. Hemen herkesin çoğu zaman tek kulaktan iletişim sağladığı görülse de iki kulakta da duyum kaybı yaşanıyorsa çift taraflı cihaz kullanımı son derece önemlidir. Bilateral işitme cihazı tercih etmenin nedenleri;

 • Daha kaliteli bir iletişim,
 • Kişilerle iletişim kurmayı keyifli hale getirmektedir.
 • Duymak, önemli duyu organlarında biri olması sebebiyle iletişim kabiliyetini arttırmaktadır.

Önemli beş duyu organımızdan biri olan kulak her konuda yaşam standartlarını etkilemektedir. Bu sebeple kişilerin tercihlerine yön vermesi ve duyma noktasında kaliteli vakit geçirebiliyor olması son derece önemli olmaktadır.

Doktorların kontrolleri sonucunda kullanılması gerekli kılınan Bilateral işitme cihazı kullanıcıları tarafından keyifle tercih edilen ve kolay kullanımı bulunan detaylardan biridir. Hemen her konuda birçok kullanım detayı bulunan ve son derece önemli bir rol oynayan cihazların mutlaka denenerek satın alınması gerekmektedir. Hemen herkesin keyifle kullandığı ve son derece kaliteli vakit geçirebildiği işitme cihazları her zaman keyifle devam ettirilen ürünler olarak tercih edilmektedir.

Ciddi hastalıklar arasında yer alan işitme engeli %25 oranında raporlanabilen bir sağlık sorunudur. İşitme kaybının derecesi önemli bir durumdur. Kişilerin ne kadar sesi ne kadar sürede duyabildikleri önemlidir. Erişkin ve bebeklere göre değişen bu durumun belirli bir derecesi bulunmamaktadır. Bilateral işitme cihazı kullanılması için kulak –burun – boğaz doktorundan belirli testler sonucunda cihaz kullana bilirlik sonucu alınması gereklidir. Önemli bir detay olan cihaz kullanımı tüm testlerin tamamlanıyor olmasının ardından belirli bir karar alınarak kişilere  reçetelenmektedir.

İşitme kayıplarının sahip oldukları desibel dereceleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • Yetişkinlerde 20 dB sınırına kadar olan sesleri işitme seviyesinde olan kişileri normal seviye olarak kabul edilmektedir.
 • Çocuk ve bebekler de ise; 15 dB üzerindeki işitme dereceleri işitme kayıpları olarak nitelendirilmektedir.

Bu seviyelerin önemi doktorlar tarafında tercihlere sunularak reçete edilmektedir. Hemen hepsinde genel bir kullanım kolaylığı bulunan Bilateral işitme cihazı kullanımı tek taraflı cihaz kullanımına göre daha kaliteli bir yaşam konforu sunmaktadır. İleri yaş düzeyinde duyma kaybını yaşa bağlı yaşayan kişilerde iki taraflı Biletaral işitme cihazı kullanmanın önemi oldukça konforu bir yaşam kalitesi sunacaktır. Yaş ile kişilere gelen duyma kaybının önemli bir kayıp olmadığı bilinmelidir. Önemli olan çocuklarda ve bebeklerde oluşan işitme kayıplarıdır. Bunları tedavileri titizlik ile yürütülmelidir.

Bir cevap yazın